Belçika Seyahat Sağlık Sigorta Kriterleri ve 2022 Ücretleri

Belçika seyahat sağlık sigortası Belçika'ya yapılacak turistik, ticari veya ziyaret amaçlı seyahatler için alınması gereken zorunlu bir belgedir.

Belçika sağlık sigortası acil durumlar için kişinin belçika'da karşılaşabileceği acil tıbbi tedavi veya beklenmedik durumlar neticesinde oluşabilecek maddi bir mağduriyetin karşılanması amacıyla yaptırılmaktadır.

Belçika yurtdışı sağlık sigorta gereklilikleri seyahat amacına göre değişmektedir.

Hızlı başvuru hattı: 0850 242 0612

Yeşil Pasaport Sahipleri için Belçika Seyahat Sigorta Zorunluluğu

Belçika seyahat sağlık sigortası pasaport türü farketmeksizin yaptırılması zorunlu bir belgedir.

Yeşil ve gri pasaport hamili T.C vatandaşları da sigorta yaptırmakla yükümlüdür. Diplomatik pasaport hamili T.C vatandaşları sağlık sigortasından muaftır.

Belçika Seyahat Sağlık Sigorta Ücretleri

Belçika seyahat sağlık sigorta ücretleri seyahat süresine. kişinin yaşına ve covid gibi ek teminatların bulunup bulunmamasına bağlı olarak 2.9 EUR ila 75 EUR değişiklik göstermektedir.

Belçika seyahat sağlık sigorta ücreti aşağıdaki alanlara kişisel bilgiler girilerek tüm akredite sigorta şirketleri arasından en uygun fiyatlıya ulaşılabilir.

Belçika Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır

Belçika seyahat sağlık sigortası kişinin seyahat amacına göre uygun olarak akredite sigorta şirketleri tarafından düzenlenmiş olmalıdır. Özellikle Konsolosluk başvurularında her sigorta şirketinin poliçesi kabul edilmemektedir.

Belçika için seyahat sağlık sigortasının genel özellikleri aşağıdaki gibi olmalıdır

  • Tüm schengen bölgesinde geçerli olmalıdır
  • Tıbbi nedenlerle ülkeye geri gönderme, acil tıbbı tedavi, ve vefat durumunda meydana gelebilecek masrafları karşılamalıdır.
  • En az 30000 EUR koruma teminatı olmalıdır
  • Poliçenin ıslak imzalı ve kaşeli orijinali sunulmalıdır
  • Akredite sigorta şirketinden alınmış olmalıdır
  • Gidiş dönüş tarihlerini kapsamalıdır

VZM Grup üzerinden iş günleri içerisinde saat 16:00'ye kadar yaptırılan Beşçika seyahat sağlık sigortalarının kaşe ve imzalı orijinal poliçeleri aynı gün kişinin adresine kargolanmaktadır.

Belçika seyahat sigortası başvurunda beyan edilecekse, başvuru yapılacak evrak türüne göre sağlık sigortasının özellikleri de değişmektedir.

C Tipi Belçika Başvurularında Belçika Seyahat Sağlık Sigortası

C tipi (turist. aile ziyareti, ticari, tır şoförü, birlikte yaşama) Belçika başvurularında seyahat sağlık sigortası zorunluluğu bulunmaktadır.

Şoför Başvuruları için sigorta süresi 1 yıllık olarak düzenlenmeli diğer başvuru türlerinde ise poliçe seyahat süresince düzenlenebilmektedir. C tipi başvurular için poliçeler İngilizce, Felemenkçe. Fransızca, veya Almanca, alınmalıdır.

C Tipi Başvurular İçin Sağlık Sigortası Muafiyeti

AB vatandaşlarının eşleri ve Belçika geri dönüş başvuruları için seyahat sağlık sigorta zorunluluğu bulunmamaktadır.

D Tipi Belçika Başvurularında Belçika Seyahat Sağlık Sigortası

D tipi (aile birleşimi. çalışma. staj. lisans. erasmus. yüksek lisans öğrenci) başvurularında Belçika seyahat sağlık sigorta uygulamaları farklılık gösterir.

Belçika Çalışma Başvuruları için Sağlık Sigortası

Çalışma başvuruları için seyahat sağlık sigortası zorunlu değildir. Sağlık sigortası yerine Belçika Konsolosluğun anlaşmalı doktorları tarafından alınmış kişinin sağlıklı olduğunu belgeleyen sağlık raporu alınmalıdır

Belçika Aile Birlerişim için Sağlık Sigortası

Aile birleşimi için sağlık sigortaları Belçika'daki eş tarafından Belçika'da yaptırılmalıdır. Türkiye'den yaptırılması zorunlu değildir.

Belçika'daki eşin bir sigorta kurumuna bağlı olduğunu ve hem kendi hem de aile üyelerinin risklerini kapsayan bir sağlık sigortasına sahip olduğunu ispatlamalıdır (Mutualité / Mutualiteit)

Belçika Öğrenci Başvuruları için Sağlık Sigortası

Belçika öğrenci başvuruları için sigorta poliçesi seyahat sağlık olarak değil öğrenim ve çalışma sigortası olarak kesilmelidir. 2022 yılından itibaren öğrenci başvurularında ek koşul getirilmiştir.

Erasmus. lisans ve yüksek lisans üniversite programları için ve 3 aydan uzun sürecek dil okulu ve staj programları için Belçika öğrenci sağlık sigortası kesilmelidir.

Poliçeler İngilizce. Felemenkçe. Fransızca veya Almanca olarak beyan edilebilir.

Belçika Öğrenci Başvuruları için Sağlık Sigortası
Belçika Öğrenci Başvuruları için Sağlık Sigortası

Belçika'da öğrenim görecek kişiler Türkiye'den başvuru yapmadan Konsolosluğun anlaşmalı kuruluşlarından sağlık raporu almalıdır.

Diğer Schengen Ülkeleri için Sağlık Sigorta Koşulları

Seyahat sağlık sigortası tüm Schengen bölgesine yapılacak seyahatler için zorunlu belge olup ülkeler bazında uygulamalar farklılık gösterebilmektedir.

Aşağıda Türiye'den en fazla seyahat edilen schengen ülkeleri için sigorta gereklilikleri verilmiştir