Romanya Seyahat Sağlık Sigortası ve 2022 Ücretleri

Romanya seyahat sağlık sigortası Romanya'ya seyahat edecek veya Romanya üzerinden transit geçiş yapacak T.C vatadanşlarının bulundurması gereken evraktır.

Romanya Schengen ülke birliğinde olmadığı için kesilecek sigortanın Schengen özellikli olmasına gerek yoktur.

Romanya sağlık sigortası başvuru esnasında beyan edilmelidir. Başvurudan muaf T.C vatandaşları sınır girişinde pasaport polisine sağlık sigortalarını beyan etmelidir.

Bilgi ve başvuru: 0850 242 0612

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

Romanya seyahat sağlık sigorta ücreti Romanya'daki konaklama süresi ve konaklama amacına göre 4,1 EUR ile 65,6 EUR arasında değişiklik göstermektedir.

Kişisel bilgiler aşağıdaki alanlara girilerek en uygun fiyatlı poliçeye ulaşılabilir.

Romanya Seyahat Sağlık Sigortası Nereden Alınır?

Romanya seyahat sağlık sigortası Türkiye'deki sigorta şirketleri aracılığı ile alınabilir. Belirtilen kriterlere uymayan sağlık sigortaları kabul görmediği için Türkiye'deki Romanya dış temsilciliklerinin kabul ettiği sigorta şirketler üzerinden poliçe kestirilmelidir. Romanya Konsolosluğu üzerinden başvuru esnasında sigorta alınamamaktadır.

Romanya Seyahat Sağlık Sigorta Özellikleri

90 gün ve daha kısa süreli konaklamalar veya transit geçişler için Romanya seyahat sağlık sigortası aşağıda verilen koşullara uygun olmalıdır

  • Romanya ve tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olmalıdır
  • Seyahat süresini veya transit geçiş süresini kapsamalıdır
  • En az 30.000 EUR veya 150.000 Rumen leyi teminatlı olmalıdır
  • Hastane acil tedavi ve vefat halinde ülkeye iade kapsamı bulunmalıdır
  • Islak imzalı ve yetkilli sigorta acentesnin kaşesi bulunmalıdır
  • Türkçe poliçeler kabul edilmektedir
  • Covid-19 teminatı şartı aranmamaktadır

Romanya Erasmus ve Eğitim Başvuruları İçin

Romanya'da bir lisans veya erasmus öğrencisi olarak, 26 yaşından küçükler uzun süreli eğitimler için ücretsiz tıbbi hizmetlerden faydalanabilir. Bu hizmetler yükseköğretim kurumlarında ve kamu hastanelerinde kamu sağlık sigortasına dayalı olarak verilmektedir. 26 yaşında veya daha büyük kişiler için, Romanya'da sağlık hizmetlerinden faydalanmak için 15 Euro / ay ödeme yapmak gerekmektedir.

Romanya'da 90 günden daha uzun süreli erasmus, erasmus staj, lisans gibi uzun süreli eğitim programlarına katılacak öğrenci adaylarının başvuru yaparken tüm eğitim süresini kapsayan öğrenci sağlık sigortası alması gerekmektedir.

Sigortalar seyahat sağlık olarak değil öğrenci sigortası olarak düzenlenmelidir ve Romanya'da sağlık sistemine kayıt yaptırılacaksa bu süreye kadar geçerli olması gerekir.

Romanya Çalışma Başvuruları İçin

Romanya'ya çalışma amacı ile gidiliyorsa, vergi kimlik numarası alındıktan sonra çalışan Romanya sağlık sisteminden faydalanabilir. Romanya çalışma başvuruları kapsamında seyahat sağlık sigortası sunulmasına gerek yoktur.

Romanya Seyahat Sağlık Sigortasının Geçerli Olduğu Diğer Ülkeler

Romanya seyahat sağlık sigortası olan kişiler aşağıdaki ülkelere girişlerde geçerli bir seyahat sağlık sigortasına ihtiyaç duymazlar.

Aynı zamanda aşağıdaki ülkelerin seyahat sağlık sigortası bulunan kişiler Romanya'ya yapacakları seyahatler için sağlık sigortası yaptırmak zorunda değildir.

  • Bulgaristan seyahat sağlık sigortası
  • Hırvatistan seyahat sağlık sigortası