Almanya Seyahat Sağlık Sigortası Poliçe Koşulları ve Ücretler

Almanya'ya seyahat edecek T.C vatandaşları Avrupa Birliği parlementosu (EU) 2009/810 of kararınca seyahat tarihlerini kapsayan seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorundadır.

Almanya Federal Cumhuriyeti seyahat eden kişinin seyahat amacına göre (turistik. öğrenim. çalışma vs) sigorta poliçesinin gereksinimlerini belirlemiştir.

Sigorta başvuruları için: 0850 242 0612

Almanya Sağlık Sigortası Ücretleri

Almanya seyahat sağlık sigorta ücretleri Almanya'da konaklanacak süreye. kişinin yaşına ve seyahat amacına göre değişiklik göstermektedir.

Aşağıdaki alanlara kişisel bilgiler girilerek kriterlere uygun tüm sigorta şirketleri arasındaki en uygun fiyatlı poliçe türüne ulaşılabilir.

Almanya Seyahat Sigortası Zorunlu Mudur?

Evet pasaport türü farketmeksizin Almanya'ya seyahat edecek T.C vatandaşları için seyahat sağlık sigortası yaptırmak zorunludur.

Seyahat belgesine tabi olan bordo pasaport sahibi vatandaşlar başvuru yaparken Almanya seyahat sağlık sigortasını beyan etmekle yükümlüdür.

Belgeden muaf olan gri (hizmet) veya yeşil (hususi) pasaport sahibi T.C vatandaşları ise Almanya topraklarına girerken pasaport polisinin talep etmesi durumunda geçerli bir seyahat sağlık sigortası sunmalıdır.

Almanya Seyahat Sağlık Sigortası Nereden Alınır?

Almanya seyahat sağlık sigortası Türkiye'deki veya Almanya'da bulunan yetkili sigorta şirketleri aracılığı ile veya başvuru esnasında iData ofislerinden alınabilir.

Belirtilen kriterlere uymayan sağlık sigortaları kabul görmediği için başvuruların Konsolosluğun kabul ettiği sigorta şirketleri üzerinden sağlık sigortası yaptırılmalıdır. seyahatsagliksigortası.net üzerinden Almanya seyahat sigortaları için tüm uygun kriterlere sahip sigorta şirketlerinin ücretlerini karşılaştırır.

iData Sağlık Sigortası Ücreti Ne Kadar?

iData ofislerinde yapılan sağlık sigorta ücretleri kişinin yaşına ve sigorta süresine bağlı olarak değişmektedir.

2022 yılı için ortalama fiyatlar aşağıda verilmiştir.

Süre Yaş 0 - 65
0-15 Gün 32 EUR
1 Ay 39 EUR
3 Ay 48 EUR
1 Yıl 96 EUR

iData üzerinden yapılan seyahat sağlık sigortaları nakit olarak ödenmelidir

Almanya Seyahat Sağlık Sigortası Kriterleri

Almanya için sağlık sigortası aşağıda verilen kriterlere uygun olmalıdır

  • Almanya ve tüm Schengen alanında geçerli olmalıdır
  • İngilizce veya Almanca poliçe alınmalıdır
  • Hastane bakım. acil tedavi ve ülkeye iade kapsamı bulunmalıdır
  • Asgari 30000 EUR teminatı bulunmalıdır
  • Planlı seyahat tarihini kapsaması ve gidişten 1 gün öncesini dönüşten 1 gün sonrasını kapsamalıdır
  • Islak imzalı ve yetkilli sigorta şirketinin kaşesi bulunmalıdır.
  • Antetli kağıda alınmış olmalıdır
  • Sertifikalarda ödeme makbuzu da sunulmalıdır
  • Sağlık şartı bulunan veya teminatı sınırlayıcı madde olmamalıdır
  • Covid-19 teminatının bulunması gerekir

VZM Grup tarafından saat 17:00'ye kadar alınan sigorta poliçelerinin kaşe ve imzalı poliçeleri aynı gün kişinin adresine kargolanmaktadır. Almanya ulusal başvurusu için sağlık sigorta kriterleri değişmektedir.

Almanya Öğrenci Sağlık Sigortası

Bir Alman üniversitesinde bir lisans veya yüksek lisans programına uzun dönem eğitim amacıyla gidecek 30 yaşından küçük T.C vatandaşları. yasal olarak Almanya sağlık sistemin kapsamından faydalanabilmetkedir. Bu kişiler ulusal D tipi başvurularında AT11 belgesini sunmalıdır.

30 yaşını doldurmuş öğrenciler. dil okulu ve hazırlık kursu öğrencileri, doktora öğrencileri veya araştırma örencilerinin özel sağlık sigortası yaptırması şarttır.

Sigorta süresi Almanya'da alınacak eğitim süresini kapsamalı öğrenci poliçesi olarak düzenlenmemelidir. Eğitim alınan süre içerisinde sigortanın geçerlilik tarihi bitmesi durumunda sigorta poliçesi yenilenmelidir.

AT 11 Belgesi Nasıl Alınır?

AT 11 belgesi bağlı olunan ilin (SGK) Sosyal Güvenlik Kurumuna başvuru yapılarak alınmalıdır. Başvuru sahibinin Türkiye'de sosyal güvencesi bulunmuyorsa sağlık sigortası yaptırmalıdır.

Almanya Erasmus Sağlık Sigortası

Almanya'da erasmus ve erasmus staj programlarına katılacak T.C vatandaşları eğitim süresini kapsayan öğrensi sağlık sigortası yaptırmalıdır. Bu sigortalarda 92 gün ibaresi olmamalıdır.

Almanya Dil Okulu için Sağlık Sigortası

Almanya'da dil okuluna katılacak öğrenci adayları üniversitenin hazırlık kurslarından başlayarak dile eğitimi alcak ve lisans eğitimine devam edecekse AT 11 belgesi sunmalı. Diğer dil okulları için sağlık sigortası alınarak başvurunda sunulmalıdır.

Almanya Aile Birleşimi için Sağlık Sigortası

Almanya'yada yaşayan aile bireyinin yanına gitmek için Almanya aile birleşimi başvurularında Almanya'dakia Aile Sağlık Sigortası kaydı gerçekleşene kadar geçerli süre için (3 aylık yeterlidir) seyahat sağlık sigortası alınmalıdır.

Almanya Çalışma Başvuruları (Mavi Kart) için Sağlık Sigortası

Almanya'dan geçerli bir iş sözleşmesi alarak çalışmak isteyen adaylar Almanya'daki şirket ile düzenlenmiş sözleşmede belirtilen tarihe kadar geçerli bir seyahat sağlık sigortası ile başvuru yapabilirler.