Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortası Kriterleri ve 2022 Ücretler

Bulgaristan seyahat sağlık sigortası Bulgaristan'ı ziyaret edecek veya Bulgaristan üzerinden transit geçiş yapacak T.C vatadanşlarının alması gereken zorunlu sigorta poliçesidir.

Bulgaristan Schengen ülke birliğinde değil ancak Avrupa birliğindedir. Sigortanın özelliklerinin Konsolosluğun talep ettiği kriterlere uygun olması gerekir.

Bulgaristan sağlık sigortası başvuru hattı: 0850 242 0612

Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortası Ne Zaman Alınmalıdır?

Bulgaristan seyahat sağlık sigortası başvuru yapmadan önce alınmalı ve başvuruda diğer evraklarla birlikte beyan edilmelidir.

Yeşil ve gri pasaport sahibi T.C vatandaşları seyahat tarihlerinden önce almalıdır. Seyahat belgesinden muaf kişiler sınır geçişlerinde pasaport polisine seyahat sağlık sigortalarını beyan etmelidir.

Bulgaristan Sağlık Sigortası Fiyatları

Bulgaristan seyahat sağlık sigorta ücreti Bulgaristan'daki konaklama süresi ve konaklama amacına göre 4,1 EUR ile 65,6 EUR arasında değişiklik göstermektedir.

Kişisel bilgiler yukarıdaki alanlara girilerek en uygun fiyatlı poliçeye ulaşılabilir.

Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigorta Özellikleri

C tipi başvurularında Bulgaristan seyahat sağlık sigortası aşağıda verilen özelliklere sahip olmalıdır.

  • Bulgaristan Cumhuriyetinde geçerli olmalıdır
  • Seyahat süresini veya transit geçiş süresini kapsamalıdır
  • Hastanede acil tedavi ve vefat durumunda ülkeye iade kapsamı bulunmalıdır
  • Orijinal poliçe başvursunda sunulmalıdır
  • Türkçe ve İngilizve poliçeler kabul edilmektedir
  • Covid-19 teminatı şartı bulunmamaktadır

Bulgaristan Erasmus ve Öğrenci Başvuruları İçin Sağlık Sigortası

Bulgaristan'da 3 ay dan daha uzun süreli eğitim alacak T.C vatadaşları tüm eğitim süresini kapsayan sağlık sigortası yaptırmakla yükümlüdür.

Üniversiteye kayıt için Bulgaristan için geçerli bir genel sağlık sigortası şartı bulunmaktadır. Öğrenciler, ya bir yıl (akademik yılı kapsayan) ya da Üniversitedeki eğitim süresinin tamamı için sağlık sigortası beyan etmelidir. Sağlık Sigortası Türkiye'de alınmışsa, Üniversiteye kayıt yaptırırken imzalı Sağlık Sigortasının Bulgarcaya çevirilmesi gerekir. AB vatandaşlarının EHIC kartları Bulgairstan’daki sağlık hizmetinden faydalanmak için yeterlidir.

Bulgaristan'da Geçerli Diğer Sigortalar

Aşağıdaki ülkelerin kriyerlerine uygun alınan seyahat sağlık sigortaları Bulgaristan'a yapılacak seyahatlerde de geçerlidir.

  • Romanya seyahat sağlık sigortası
  • Hırvatistan seyahat sağlık sigortası